Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku

Kredyt hipoteczny wiąże się z reguły z ważnymi decyzjami, które mają przełożenie niejednokrotnie na całe życie kredytobiorcy. Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku daje nam możliwość zaoszczędzenia.

Kiedy opłaca się przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Powszechnie kredyt hipoteczny kojarzy się z długoletnim związkiem z bankiem na dobre i złe. I tak też rzeczywiście jest. Czasami jednak w trakcie naszej przygody z kredytem hipotecznym warto zmienić naszego partnera. I nie mam tu na myśli naszych życiowych wybranków ale oczywiście bank. Zatem o przeniesieniu kredytu hipotecznego warto pomyśleć, kiedy inny bank ma korzystniejszą ofertę albo jeśli potrzebujemy dobrać dodatkowych środków, a obecny bank nie chce się na taką operację zgodzić.

Na czym polega przeniesienie kredytu hipotecznego?

Przeniesienie kredytu hipotecznego wbrew pozorom nie jest skomplikowanym procesem. Warto też już na początku podkreślić, iż jest to po prostu całkowita spłata zobowiązania w jednym banku i zostanie klientem drugiego banku. Tak więc jako nowi klienci musimy sprostać pewnym wymogom. Podstawowym warunkiem, który musimy spełnić jest posiadanie zdolności kredytowej. Co więcej kredyt powinien być nie większy niż 90 % wartości rynkowej nieruchomości której jest zabezpieczony. Jeżeli spełniamy powyższe warunki zgłaszamy się do wybranego banku, dla którego jesteśmy po prostu nowym klientem i dostajemy taką ofertę jak kupujący nowe mieszkanie.

Jakie dokumenty będą wymagane do przeniesienia kredytu?

W banku do którego chcemy przenieść swój kredyt hipoteczny należy przedstawić zaświadczenie z obecnego banku z informacją o kwocie zobowiązania kredytowego pozostałej do spłaty. Tak jak już wspominałem przeniesienie kredytu hipotecznego wiąże się z ponownym przejściem procesu kredytowego z tym że już w innym banku. Po pozytywnej weryfikacji naszego wniosku kredytowego otrzymujemy nową umowę, po której podpisaniu stajemy się klientem wybranego banku a bank przelewa pieniądze, spłacając nasze zadłużenie w starym banku. Warto pamiętać że nasz bank macierzysty nie może się nie zgodzić na operację całkowitej spłaty zadłużenia. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty kredytu hipotecznego innego banku mamy do tego pełne prawo.

Kiedy warto przenieść kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny opłaca nam się przenieść wtedy kiedy, marża w nowym banku będzie jak najniższa. Moja rada brzmi: poczekaj na wysokie stopy procentowe, wówczas marże będą niskie a WIBOR wysoki.

Na koniec chcę podkreślić, iż kredyt hipoteczny nie musi wiązać nas na długie lata z jednym bankiem. Często warto przenieść swoje zobowiązanie kredytowe do nowego banku i zaoszczędzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *