Kredyt hipoteczny a koronawirus

koronawirus a kredyt hipoteczny

Każdego dnia podczas spotkań z klientami zadajecie mi Państwo pytanie, czy branie kredytu hipotecznego w trakcie pandemii COVID-19 jest mniej korzystne niż przed pandemią. Kredyt hipoteczny a koronawirus, czy istnieją powody do obaw? A może osoby, które ubiegają się o kredyt hipoteczny teraz wyjdą na tym lepiej?

Wielu klientów pyta, na ile branie kredytu w czasach Covid-19 jest droższe pod względem ofert bankowych i jednocześnie wyjdą na tym gorzej. Kiedy stawiam tezę, że tak naprawdę jest taniej niż przed pandemią, to klienci okazują dość duże zdziwienie. Z czego wynika taka sytuacja na rynku?

Jaki wpływ mają stopy procentowe na kredytobiorców?

Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Jaki wpływ mają najniższe w historii stopy procentowe na kredytobiorców?

Banki szybko zareagowały na niskie stopy procentowe (WIBOR), szukając innego źródła swoich dochodów. Najłatwiejszym sposobem jest podniesienie marży, natomiast oprocentowanie kredytów pozostało i tak rekordowo niskie. Poszukując finansowania na zakup domu lub mieszkania będziecie Państwo zwracali uwagę na ratę kredytu hipotecznego, a obecnie będą one dużo niższe niż raty, które były przed pandemią.

Wygląda to obiecująco, ponieważ wszelkie spekulacje mówią, że taka sytuacja utrzyma się na rynku dłuższy czas.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aktualna sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób, które już spłacają swój kredyt hipoteczny i mogą liczyć na niższe raty, ale także dla osób, które dopiero planują skorzystać z kredytu hipotecznego.

COVID-19, a problemy z uzyskaniem kredytu

Banki zaostrzyły swoją politykę badania zdolności kredytowej, ale tylko dla wybranych dochodów.

Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna to jak najbardziej zachęcam do realizacji swoich marzeń, aby kupić wymarzone mieszkanie. Warto więc wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możecie Państwo to zrobić na bezpłatnym spotkaniu kredytowym. Przygotuję dokładnie wyliczenie zdolności kredytowej i omówię aktualne oferty banków.

Jakie dochody bank weryfikuje z dużo większą dokładnością? Będą to jednoosobowe działalności gospodarcze, umowy o dzieło i zlecenie, problematyczna może też być umowa o pracę na czas określony, kiedy bliski jest jej termin wygaśnięcia.

Kredyt hipoteczny a koronawirus. Czekać czy kupować?

Sądząc po sytuacji na rynku, kiedy branża budowlana w ostatnich latach miała bardzo dobry czas i nieruchomości sprzedawały się na etapie dziury w ziemi, pandemia nie spowoduje wyhamowania inwestycji deweloperskich. Nie zapowiada się również, aby ceny nieruchomości drastycznie spadły, deweloperzy realizują inwestycje zgodnie z planem, możemy spodziewać się jedynie, że ceny nieruchomości będą stabilne co oznacza, że nie będą rosły ani spadały. Należy mieć na uwadze, że sytuacja z koronawirusem odbije się niekorzystnie się na budżecie Polaków co w praktyce będzie wyglądało tak, że przy takich samych kosztach jak na początku roku będą dysponowali niższym budżetem na zakup nieruchomości.

Jeśli macie pytania dotyczące sytuacji na rynku finansowym to dla Państwa wygody wprowadziłem również spotkania online, możemy w bezpieczny sposób przejść przez wszystkie zagadnienia kredytu hipotecznego. Omówić zdolność kredytową, oferty banków oraz jakie dokumenty będą niezbędne do złożenia wniosków kredytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *